среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź wstępnie obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy sztachetki plastykowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na balaski z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie z plastyku z Słupca na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia z PCV na plot i furtę ze sztachet buduje się z głazów różnorakiego obrysu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych obrysach, należy je trafnie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia z plastiku z Wolbromia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий