пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów dobrze nie podkreśli linii trawnika lub kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Ogromnie wysokie, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania pobliskie domy oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy wolimy zęby nasze żywe plot było nadzwyczaj strzeliste zaś zarazem cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, że kiedy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie bardzo trudne.

Nic mocno nie uwydatni krawędzi trawy lub rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze mogą satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych miejscach, małe drzewa potrafią utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu bądź zasłonią gołe placki ziemi. Estetycznie przycięty niewielki żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie czy tez rosłe zielone ogrodzenia można uzyskać z drzew iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy często są dużo droższe niż gatunki liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, ale jego odmianę Fastigiata Robusta można odłożyć sam jeden.Powinien się szybko kiełkował zaś zatrzyma kolumnowy kształt.

Jeśliby wasz zaułek jest nader ciemny, wskazane jest aby zielony ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja mutacji o jasnych względnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu sugestywne w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodu korona drzewa pozostają wcale jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий