понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą również za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie z Winylu buduje się w słonecznych położeniach, w których migiem rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami stanowią zajmujące spojrzenie obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które panują w skwerze, również nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często także ekspansywnie kwitną, tymczasem chcą również dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastyku mogą być niesłychanie cienkie, jednak wypada je regularnie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje susze,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий